Aktualności

Z wizytą u KKS CZARNI SOSNOWIEC

18/06/2020 23:58

 Powstanie Kolejowego Klubu Sportowego Czarni Sosnowiec sięga 1924 roku kiedy to zarejestrowano Koło Sportowe Związku Zawodowego Kolejarzy Ruch. Prowadziło ono sekcje piłki nożnej, siatkówki i strzelectwa. Kolejno w 1936 piłkarze awansowali do rozgrywek okręgowych. Zaraz po wojnie klub otrzymał nazwę Kolejarz. W 1975 klub stracił stadion, który był położony przy dworcu Sosnowiec Południowy. Na jego miejscu wybudowano supermarket. W 1976 dochodzi do połączenia KKS Kolejarza Sosnowiec z Czarnymi Sosnowiec i w ten sposób powstaje KKS Czarni.
Obecnie stadion Czarnych Sosnowiec przy al. Mireckiego nosi imię Jana Ciszewskiego, pochodzącego z naszego miasta, świetnego komentatora piłki nożnej i żużla. Na obecnym stadionie Czarnych, Stal Sosnowiec rozegrała słynny mecz z Legią Warszawa w 1955.


Sekcja piłki nożnej kobiet "Czarni" Sosnowiec powstała 5 września 1974 roku. Wszystko zaczęło się od ogłoszenia zamieszczonego na łamach "Wiadomości Zagłębia", tuż po zakończeniu mistrzostw świata w piłce nożnej w Niemczech. Pierwsze spotkanie z chętnymi zawodniczkami zorganizowane zostało w jednej ze świetlic tuż obok siedziby klubu. Przyjechało prawie 100 dziewczyn z całego regionu. Współzałożycielką sekcji i późniejszą kierowniczką drużyny Czarnych była Irena Półtorak.
Pierwsze mistrzostwo sosnowieckie piłkarki zdobyły w 1980 roku. Poniżej kilka aktualnych informacji z Klubu:

 

- Ile jest aktualnie w Waszym klubie grup dziecięco-młodzieżowych?

Ogółem jest 10 grup oraz 6 naborowych.  

Skrzat młodszy, Skrzat, Żak młodszy , Żak , Orlik młodszy , Orlik , Orlik dziewczynki , Młodzik młodszy, Młodzik , Trampkarz młodszy.

 


- Ile treningów w tygodniu organizujecie dla grup dziecięco-młodzieżowych?

Organizujemy 3 jednostki treningowe w tygodniu plus mecz oraz dla juniorów 4 jednostki treningowe i mecz.

 


- Ilu zawodników uczestniczy ogółem w tych zajęciach?

Łącznie jest ok. 250 osób.

 

- Ile treningów w tygodniu zostało zaplanowanych zostało dla pierwszej drużyny?

Dla pierwszej drużyny kobiet przeprowadzamy 5 treningów w tygodniu.

 


- Ilu zawodników (w sumie) uczestniczy w takich treningach?

W sumie 24 osoby.

 

- Jakimi boiskami dysponujecie?

Mamy jedno boisko pełnowymiarowe oraz jedno pełnowymiarowe sztuczne.

 

- Jak spędzaliście czas pandemii?  Jak przestrzegacie wymogów sanitarnych?

 Byliśmy w stałym kontakcie internetowym oraz telefonicznym z naszymi zawodnikami oraz zawodniczkami. Byliśmy również w kontakcie z władzami samorządowymi. Obecnie wszystkie treningi odbywają się bez szatni, przed każdym treningiem obowiązkowa dezynfekcja rąk oraz dezynfekujemy sprzęt używany podczas danej jednostki.